Peki Neden Severek Ayrıldık ?

Bugün yazmak istediğim konu aşk ve ilişkiler hakkında. Uzun zamandır fark ettiğim bir sorun var. Çiftler neden anlaşamıyor? Neden sürekli ilişkilerini bitirme kararı alıyor?

Tanıdığım insanların çoğu sevgililerinden memnun kalmadıklarını söylüyor ve bunu yanında da çok sevdiklerinden bahsediyorlar. Tuhaf bir ikilemin içinde kaldıklarını ve bu ikilemden çıkmaya çalıştıkta iki tarafında battıklarını anlatıyorlar. Peki  neden  oluyor bu?

Eğer böyle bir durumun içindeyseniz iki tarafı düşünmeniz gerekir. Size bunu bir örnekle açıklayacağım bir arkadaşım vardı.Sevgilisiyle 1 yıldır beraberlerdi en başta her şey her zamanki gibi yolundaydı ama 1 yıl sonrasında işler biraz değişti ve ilişkide anlam veremedikleri bir sorun oldu. İki tarafı da dinlediğimde de iki taraf da haklıydı. İkisinin de haklı sebepleri vardı fakat derdini anlatan kişi diğer tarafı kesinlikle haklı görmüyordu sadece kendini haklı görüyordu. Bunun tek sebebi ise empati kurmadan yorum yapmaktı. Kıza göre en büyük sorun erkeğin ilgisizliği idi, erkeğe göre ise kızın her şeyi büyütmesi ve abartmasıydı. Eminim herkeste bu durum vardır. Peki neden bu 1 yıl sonra ortaya çıktı ya da neden başta böyle düşünmüyolardı, düşünmüyorduk?

İnsanlar yeni bir ilişkiye başladığında çoğu şeyi görmezden gelir ve alttan alır bozulmasını istemez ve ben her zaman ilişkini ilk günlerinde çok seviyorum lafına pek inanmıyorum sevgi gün geçtikçe oluşan bir şeydir ama aşk ise ilişkinin ilk günlerinde kalbinde hissettiğin duygudur. Yani demem şu ki; insan aşık olduğunda daha fazla görmezden geliyor sevdiğinde ise bazı gerçekleri görüyor ve karşındakini daha iyi tanıyor ama bu durumda ayrılmak en son ki işlem olmalıdır.

Şimdi iyi bi düşün seviyosun ama ayrılman gerekiyor. Bu durumu iki seçenekte düşünmen lazım neden seviyorum? Neden ayrılmak istiyorum? Bunu cevabını ne ben verebilirim ne de bir başkası bu soruların cevabını sadece sen verebilirsin.  Eğer gerçekten seviyorsan ilk sorduğum soruya çok güzel cevaplar verirsin. Aynı durum ikinci soru içinde geçerlidir gerçekten ayrılmak istiyorsan daha çok sebep sunarsın kendine.  Bu tip konuları kendi kendine konuşmak bir çözüm değildir sakın unutma. Sevgilinle bu duygularını paylaşman gerekiyor eğer sen kendi kendine konuşursan sadece kendini üzersin çünkü kendini yalnız hissedersin. Düşünsene severek ayrıldın. Peki ya sonra? Bu da sana soracağım soru ya sonrası da çok önemli. Ben daha sonrasında daha mutlu olurum diyorsan ve kendinden eminsen gerçekten partnerinle bazı şeyleri ciddi ciddi konuşman gerekiyor ama ben sonrasında pişman olurum tekrar onu istiyorum dersen diyeceğim tek şey bence ayrılmak sana göre değil. Bazı şeyler bozulmuştur ve tamir etmenizin vakti gelmiştir.

Başta değindiğim konuya geri dönmek istiyorum.  Hani dedim ya 1 yıl sonra bazı şeyler anlaşıldı diye tabi ki bu 2,3,4 yılda olabilir her ilişki de olaylar, durumlar, zamanlar farklıdır. Her neyse sen ilişkinin başında ki tadı alamıyorsan eğer ve iki tarafta birbirini suçluyorsa işte o zaman empati tek çözüm. Kendini onun yerine koy ve oda aynı şekilde kendini senin yerine koysun ve sakın unutma zaman geçtikçe çiftler birbirinin başka huylarını keşfederler ve bu kötü bir şey değildir aksine ilişkide yaşanan güzel olaylardan biridir. Sevdiğin insanı tanımak ne kadar kötü olabilir ki?

Eğer gerçekten sevdiğin biri varsa hayatında ve onun da sevdiğini biliyorsan ayrılık bir çözüm değildir. İlişkini kırıp çöpe atmak yerine tamir etmek en büyük çözümdür.

Not: Eğer anlattıklarım dışında bir sorun varsa veya merak ettiğin bir durum varsa canlı destek kısmından  bize sorabilirsin 🙂

Sizde yorumunuzu katarak bize destek olabilirsiniz