Hiç zamanım yok diyenlere

Hiç birimizin hiç zamanı yok değil mi? İşimizi yaparken vaktimiz yok, gezmeye vaktimiz yok, ilgiye vaktimiz yok, hoşlandıklarımızı anlatırken bile vaktimiz yok, hatta hoşlanmadıklarımızı anlatırken dahi vaktimiz yok. diyorsak aslında kendimizi kandırıyoruz…

Vakit= zaman ise, önce zaman nedir bunu özümsemek gerekiyor. Bir kere zaman kesinlikle ve kesinlikle insan icadıdır. Zamanı milisaniye, saniye, dakika, saat, gün hafta ve yıl olarak biz insanlar isimlendirdi. Fakat bunu işleri düzene koymak için yaptı. Fakat her ne hikmetse bu zaman her şeyimizi bozuyor. Zamanı kendimize göre ayarlamıyoruz, zamanı işimize göre ayarlamıyoruz, işimizi ve kendimizi zamana uydurmaya çalışıyoruz. Zaman akıp gidiyor, ve hiç bir şeye vaktimiz olmuyor.

Matrix2 filminde bir replik vardı. Merovingian ( fransız ) ve şöyle diyordu. Aa ee evet hiç vaktimiz yok, hangimizin vakti var ki? Kendimize vakit ayırmazsak nasıl vaktimiz olur? Oldukça felsefik ve bir o kadar da mantıklıydı.

Örneğin ben yeni mezun olmuş biriyim. Bazı hayallerim var ve bu hayalleri gerçekleştirmek içinde biraz çaba gösteriyorum.

Mesela daha önce çalıştığım bir ajansta bir yardımcım vardı. Her zaman her şeye zamanı yetiyordu. Ben zamandan yakındıkça o bol vakti olduğunu söylüyor ve fazla zaman kaldığı içinde bol bol kitap okuyabildiğinden bahsediyordu, tiyatroya ve sinemayada vakit ayırabiliyordu. Zaman zaman da bana kitap hediye edebiliyordu, “ben bunu okudum çok beğendim size de tavsiye ediyorum” diyordu.

Bir gün sordum, nasıl bu kadar vaktin oluyor diye, dedi ki, ablacım ben kendime bu mesleği seçtim, bunun haricinde işlerle uğraşmıyorum, böylece bol bol vaktim oluyor. Kazandığım paraya göre hayatımı şekillendiriyorum.  Ne fazlasında gözüm var, ne eksiğine tahammülüm var diyor.

Ay seni arayacaktim hiç vakit bulamadım bahanesinin arkasına sığınacağınız, evime göktaşı düştü de onunla uğraşıyorum demeniz daha eftaldir.

Kalın sağlıcakla, hayalcandemir.

 

Yazar: admin

hayalperestdunyam site yönetimi

Sizde yorumunuzu katarak bize destek olabilirsiniz