Haydi, sizde dünyaya bir el atın

Amaaan dünyayı sen mi kurtaracaksın? Amaaan dünyayı ben mi kurtaracağım? gibi oldukça bencil düşünceleri bir kenara bırakın artık. Tüm dünya insanlarını birazdan anlatacağım küresel bir organizasyona davet ediyorum.

Ana başlığım “Atık Azaltma” olsun istiyorum.
Bir çok ülke ve son zamanlarda da Türkiye bu konuda harekete geçti. Elbette naylon poşetlerin para ile satılması güzel bir amaç güdüyor. Bu politika zorunlu devlet politikası olmakla birlikte aslında yetersiz bir uygulamadır. Bunun yanında ayrıca Atık Azaltma ile ilgili kampanyalar düzenlenmeli ve bu konuda eğitim verilmelidir.

Araştırmalarıma göre ülkeler atık depolama ve atık yönetimi konusunda oldukça çaba sarf ediyorlar. Fakat atık depolamak oldukça fazla maliyetli ayrıca zamanla depolama alanlarının bulunması git gide zorlaşıyor.

Bunun için Kanada başta olmak üzere bir çok ülkenin başlattığı bir uygulamadan bahsetmek istiyorum.

Atık Azaltma için birtakım ipuçları önerebilirim.

 • Öncelikle bu konuda eğitimli insanların devlet destekli ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek eğitim verilmesi.
 • Atık yönetimi ve çevre ile alakalı dernekle üye olun ve bağış yapın.
 • Alışverişlerinizi yaparken atık malzemesi az olan ürün ambalajlarını tercih edin. Tek kullanımlık ürünlerden kaçının.
 • Çocuklarınıza daha çok oyuncak almak yerine, komşularınızla oyuncak değişim programları yapın.
 • Bahçe dekorasyonlarında yapay ağaçlar ve bitkiler yerine gerçeklerini tercih edin. İç dekorasyonlarda ise, çam kozalakları, bitkiler ve ağaç çubuklarla evinize doğayı taşıyabilirsiniz.
 • Eski eşyalarını atıp yenisini almak yerine, bir kat yeni boya yeterli olacaktır diye düşünüyorum
 • Mutfağınızda yeniden kullanılabilir masa örtüleri, kağıt peçete yerine yıkanabilir kumaş peçeteler olsun.
 • Koleksiyon adı altında bir çok eşyanızı ikinci el alabilirsiniz, kimse de hor görmez.
 • Hediye paketleri için, eski gazeteleri, takvim kartonlarını vs. kullanabilirsiniz. İlla ki naylon poşet veya kaplık olmak zorunda değil, hediye vereceğiniz insanda bu bilinçte olursa zaten oldukça anlam kazanacaktır.
 • Çantalarınızı ve karton kutularınızı kendiniz boyayabilirsiniz. Oldukça iyi bir hobi ve stres atma taktiği olacaktır.
 • DIY ( kendin yap ) veya tekrar kullanılabilir kumaş torbalara yatırım yapın.
 • Yemeklerinizi yeteceği kadar yapın, etkinliklerde fazla yemek olursa komşulara dağıtabilir, öğrenci yurtlarına verebilirsiniz. Asla çöpe atmayın.
 • Altın günü tarzında etkinliklerden birikim yapabilir, bu etkinliklerde konserveler, el yapımı yiyecekler yaparak bağışlar yapabilirsiniz
 • Bazen kaçınılmaz olarak çöpe atmanız gereken atıklarınız mutlaka olacaktır. Doğru çöp bidonlarına atın. Hangi çöp hangi bidona atılması gerektiğini bilmiyorsanız hemen anlatayım. Atık azaltma hareketine katılan ülkelerde;
  Çöp Bidonu: Folyo / metalik hediye paketi, kurdeleler ve fiyonklar, balon sarımı, tahta meyve kasaları, kırılmış yemekler, bardaklar ve siyah plastikler gibi maddeler içindir.
  Yeşil Kutu (organik): Meyve ve sebze artıkları, et (kemikler dahil), kekler ve kurabiyeler, kirli kağıt tabaklar ve peçeteler içindir.
  Mavi Kutu (geri dönüşüm): Kağıt hediye paketi ve kartlar, kurabiye kutuları, tek kullanımlık plastik bardaklar, tabaklar (yemek atıklarından arındırılmış), alüminyum tepsiler, kızartma kapları.

Elbette bu konuda eğitim almış insanların önerebileceği daha çok ipuçları vardır. Her gün saçma salak paylaşımlar yapmak yerine, sosyal medya hesaplarınızda bu tarz paylaşımlarla farkın-dalık yaratabilirsiniz.

Şimdi tekrar düşünün… Dünyayı kim kurtaracak!…

Hayal Candemir .:: 23.12.2018 ::. 

 

Yazar: admin

hayalperestdunyam site yönetimi

Sizde yorumunuzu katarak bize destek olabilirsiniz