Black Friday’in canını okuduk

Black Friday bizim kültürümüzde olmayan, kökü önce Amerika ardından Kanada ve İngiltere’ye yayılan şimdilerde ise tüm dünyaya yayılmış bir alışveriş çılgınlığıdır. Bu alışveriş çılgınlığı Amerika’da Şükran Gününü’nün ardından gelen ilk cuma günü ve yılda bir kez yapılır. Ayrıca Noel alış-verişininde başlangıcına denk gelir.

Son bir yıldır Türkiye’de bu black friday çılgınlığına katılamaya karar verdi ama ne çılgınlık. Her cuma bir satış çılgınlığı var. Bereketli cuma mu dersiniz, kara cuma mı dersiniz, cuma gününe katılabilecek tüm isimler konulmuş maşallah.

Ülke olarak bir çok şeyin içine ettiğimiz gibi, black friday günününde içine etmiş bulunmaktayız.

Bir kaç kişi ile ( kampanya yapan ) görüşme sağladım. Bir röportaj havasında oldu diyemem ama instagram yazışması üzerinden gerçekleştirdim. Neden her cuma böyle bir kampanya yapıyorsunuz. Black friday günleri yılda bir yapılır dedim. Ya şimdi biz müslümanız, noel ve şükran günü olması rahatsız edici olmazmı dedi. Biraz kızdım tabi sonrada engeli yedim. Yahu alışverişi islama bağlayanlar ile ne yapacağız biz. Black Friday’ı yapanlar müslümanlar yapamasın diye şükran gününe denk getirmedilir. Şans eseri cuma günü yaşanan izdihamlarda ölenler olduğu için Black Friday adını almıştır. Adam diyorki cuma kara olmaz KARA CUMA diye çeviri mi yapılır. Az çok ingilizceden anlayan Black Friday’in bir deyim olduğunu anlaması gerekir. Sözcük anlamıyla çeviri mi olur arkadaş.

Ayrıca müslüman firmalara şunu tavsiye edebilirim. Sizde örneğin islamın en önemli gününe denk gelen bir günde örneğin hicretin yıldönümünde bir gün belirleyin ve yapın. Ayrıcaaaaaaaaa! fiyatlara önceden %70 etiket çakıp sonra %50 indirim yapmayın. Gerçekten fiyatlarınız %50 hatta %80’lere varan oranlarda olsun. Göreceksiniz Türk milleti alışverişin dibine vurmakta başarılıdır. iPhone telefon bile üretilen ülkeden daha fazla kullanılır bu ülkede…

Hayal Candemir.26.11.2018

 

1 thought on “Black Friday’in canını okuduk

    Mustafa

    (28 Kasım 2018 - 17:06)

    Doğru tespit connected2 de gördüm adresi

Sizde yorumunuzu katarak bize destek olabilirsiniz